شنبه, 8 آذر 1399
  • ساعت : ۹:۵۶:۴۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ 
  • کد خبر : ۳۵۷۲
شنا كردن در دریاچه های پشت سد ها، كانال ها و آبگیرها ممنوع است و تخلف از آن علاوه بر نقض قانون، خطر مرگ را به همراه دارد
✅ ریاست سازمان آتش نشانی خرم آباد با بیان اینکه مطابق قانون، ورود به حریم تاسیسات آبی و شنا کردن در دریاچه ها، سدها و کانال های آبی ممنوع است، گفت: با توجه به وقوع حوادث متعدد غرق شدگی در فصول گرم سال، لازم است همشهریان و مسافران به ویژه جوانان از شنا کردن در این منابع آبی خودداری کنند.

🔸 علیرضایی در این باره افزود: سازه های آبی استان صرفا برای آبرسانی و مهار سیلاب های مخرب احداث شده و فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدها، حتی شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است و افرادی در این مکان‌ها جان خود را از دست داده اند که تصور آن را نمی کردند.
🔹 از جمله شرایط حاکم بر سد ها، جریان‌های قوی زیرسطحی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها ست که این جریان‌ها باعث کشیده شدن شناگران به سمت جریان‌های قوی دریچه‌های زیرسطحی خروجی می‌شود و مرگ حتمی شناگران را به دنبال دارد، همچنین تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها سبب گرفتگی عضلات، از دست رفتن تعادل و سکته شنا گران می شود.
🔸 لغزندگی حاشیه مخازن سد‌ها و بند‌های انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف این مخازن نیز خطر مرگ را برای شناگران و ماهیگیران به همراه دارد.

🔹 وی در ادامه با اشاره به اینکه هرساله در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم از طریق رسانه‌ها انجام می‌شود، افزود: در حاشیه دریاچه های سطح شهر نیز تابلوهای ممنوعیت و غیرقانونی بودن شنا نصب شده است، اما دیده شده که فرزندان برخی از همشهریان در دریاچه ها و حوضچه های میادین و بوستان های سطح شهر نیز اقدام به آبتنی می کنند که این موضوع سلامت و گاهی جان آنها را به خطر می اندازد.
🔸 علیرضایی افزود: آب موجود در حوض‌هاي فضاي سبز غير بهداشتي است و شناي كودكان در اين آب‌ها آنها را در معرض انواع بيماري هاي پوستي و عفوني قرار مي دهد، همچنین شناي كودكان در حوض ها و آب نماها گاهی سبب اختلال درسيستم برقي این سازه ها شده و خطر برق گرفتگي به همراه دارد. / روابط عمومی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0