يکشنبه, 11 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۵۰:۲۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ 
  • کد خبر : ۲۵۵۶
    /  3
✅ نكاتی در مورد ایمنی در برابر مخاطرات هنگام شنا و نجات غریق ؛
✨ همه ساله عده ای از همشهریان هنگام استفاده از محیط های آبی دچار حادثه شده و در اثر خفگی در آب ،جان خود را از دست می دهند. ➖ در گزارش 15 ساله (1380 تا 1395) پزشکی قانونی کشور تعداد جان باختگان بر اثر غرق شدگی در کشور 18 هزار و 274 تن اعلام گردید، این شمار تلفات با سیر نزولی به ویژه در سال‌های اخیر مواجه بوده است. 🔹 در 15 سال گذشته سیر نزولی تلفات غرق‌شدگی در کشور این رقم را از یک هزار و 284 فوتی در سال 1380 به 913 فوتی در سال 1395 رسانده است؛ این در حالی است که طی این مدت بیشترین آمار متوفیان با یک هزار و 515 تن در سال 1382 و کمترین آن با 879 فوتی در سال 1394 ثبت شده است. 🌊 در ادامه به منظور کمک به ارتقای ایمنی هموطنان در هنگام استفاده از آب و استقرار در محیطهای آبی مطالبی شرح داده می شود؛

1-شنا در سد،کانال و رودخانه؛

سدها ،کانال ها و رودخانه ها از جمله محیط هایی هستند که هرساله تعداد زیادی از افراد را به کام مرگ می کشانند. اساس ایمنی شنا در این گونه محیط های آبی در یک جمله خلاصه می شود "شنا کردن مطلقا ممنوع است".

 

🏊 به دلایل گوناگون و صد در صد علمی هرگز نباید در این گونه محیط های آبی شنا کرد، حتی اگر قهرمان شنا بوده ویا مجهز به بهترین وسایل ایمنی باشیم.

در مورد شنا در سد باید به یاد داشت ،ورای ظاهر آرام زیبا و فریبنده دریاچه پشت سدها، خطرات متعددی پنهان شده است.به عنوان نمونه ،اگر چه سطح آب این دریاچه ها بسیار آرام و حتی ساکن به نظر می رسد، اما در قسمت زیر سطح ،جریان شدید آب برقرار است.

🏝 بنابراین با نزدیک شدن شناگر به این جریان ها ،فشار آب کنترل مسیر حرکت را از ایشان ساقط کرده ،افراد را همراه خود برده و غرق می کند.

نکته بعدی مسئله وزن مخصوص (چگالی) آب های شیرین می باشد که بدن انسان نسبت به این آب ها سنگین تر بوده ،در نتیجه احتمال غرق شدگی در این گونه آب ها بیشتر است. سردی آب

مسئله دیگری است که می تواند شناگر را با "افت دمای بدن" و مسایل ناشی از آن روبرو سازد.

سازوکار خفگی در آب های شیرین ،مثل آب پشت دریاچه سدها،به صورتی است که حتی با حداکثر امکانات پزشکی و انجام CPRو ...احتمال برگشت افراد غرق شده بسیار ناچیز است.

🥽 در مورد کانال ها وجود جریان آب تند و شدید، بتونی بودن بستر کانال، در نتیجه بی ثمر بودن تلاش افراد برای نجات خود به خارج کانال، از دیگر مخاطرات منجر به خفگی در این گونه محیط های آبی می باشد.

البته خاکی بودن بستر کانال نیز می تواند به صورت باتلاق و دامی برای غرق کردن شناگر باشد.

🌊 رودخانه ها نیز به دلیل اینکه در بیشتر موارد، جریان شدید آب در پایین سطح به ظاهر آرام آنها برقرار است،به شدت خطرناک می باشند.نکته دیگر وجود صخره ها و سنگ های بزرگ و کوچک بستر رودخانه ها است که می تواند حتی شناگر ماهر و قوی جثه را نیز مجروح، مصدوم و حتی بیهوش کرده در نتیجه وی را به سادگی همراه جریان خود برده و غرق کند.

⚡️ بنابراین همان طور که در ابتدا اشاره شد، اساس ایمنی در این گونه محیط ها اجتناب و ممنوعیت شنا کردن است. البته ممکن است در محل هایی، دریاچه یا آبگیر مناسبی برای شنا و قایق سواری وجود داشته باشد.در این گونه موارد نیز باید توجه داشت، ابتدا بایستی ایمن بودن تمام یا قسمتی از این گونه محیط ها به وسیله ی افراد ذیصلاح تایید شده ،سپس با نصب تابلو، احداث نرده، فنس کشی و غیره محدوده ی آن مشخص و محصور شود.نکته دیگر در اختیار داشتن وسایل ایمنی و نجات از قبیل قایق نجات، حلقه نجات، میله نجات و همچنین نجات غریق مجرب و آموزش دیده است.

 

2-ایمنی استخرها

چنانچه در خانه یا مجتمع مسکونی "استخر"وجود دارد، بایستی اطراف آن به نحو مطمئنی حصار کشی شود و این حصار بایستی قفل وبست داشته باشد. بدین ترتیب امکان آن که کودکان در غیاب بزرگترها از استخر استفاده کرده و برای خود و دیگر هم بازی های خود مخاطراتی ببار آورند، منتفی می شود.

در استخرهای خانگی نیز باید وسایل ایمنی مثل حلقه نجات و... وجود داشته باشد.همچنین هنگام استفاده از استخر، شناگران تحت مراقبت باشند. در این مورد بایستی به شدت مراقب اطفال بود.هرگز نباید به تنهایی شنا کرد.

در استخر های عمومی ،بایستی به دستورات و هشدارهای مسئولین بخصوص افراد نجات غریق توجه کرد.

شوخی هایی مثل فرو کردن سر یکدیگر به زیر آب ،شنای افراد مبتدی در قسمت های عمیق و شنای زیرآبی ،از جمله رفتارهای مخاطره آمیزی است که می تواند به غرق شدگی سبب شود.دویدن در لبه استخر،شنا در منطقه جلوی تخته شیرجه و هل دادن یکدیگر ،از جمله مواردی است که می تواند به انواع جراحت و صدمات مختلف منجر

شود.هرگز نباید در آب های کم عمق شیرجه زد.

 

3-ایمنی شنا در دریا

ایمنی شنا در دریا با آنچه تا کنون توضیح داده شده،به کلی متفاوت است.امواج آب ،جریان های زیرآبی،جریان برگشتی آب از ساحل به سمت دریا،وجود گودال ها و شیب

های ناگهانی ،شسته شدن ماسه های زیر پای افراد و ده ها مورد دیگ از جمله مخاطراتی است که شناگران را تهدید می کند.

🌊 باید به یاد داشت در محیط دریا به طور معمول افرادی که تا حدودی به فن شنا آشنایی دارند بیش از افرادی که شنا بلد نیستند،در معرض خطر می باشند.زیرا متاسفانه این گونه افراد کمتر محتاط بوده ،قوانین ایمنی را به خوبی رعایت نمی کنند .اما باید به یاد داشت ،دریا به هیچ وجه محلی برای آزمون شناگری، یا محلی برای انجام مسابقه شنا و نشان دادن مهارت در شنا نیست.بلکه بایستی بسیار محتاط بود و قوانین ایمنی شنا در دریا را به خوبی و به طور کامل مراعات کرد.اهم این موارد عبارتند از:

🌊 شنا فقط در منطقه تحت حفاظت و طرح های سالم سازی که تحت نظارت نجات غریق بوده و به امکانات امدادی مجهز است.

🌊 هرگز نباید به تنهایی به دریا رفت.

🌊 شنا در تاریکی شب ممنوع است.

🌊 بلافاصله بعد از صرف غذا نباید شنا کرد ،دو ساعت بعد از غذافحداقل فاصله زمانی است.

🌊 در تمام مدت شنا ،بایستی به توصیه های نجات غریق توجه کرد.

🌊 از انجام حرکات مخاطره آمیز ،شوخی هایی مثل فروبردن یکدیگر به زیرآب ،بایستی به طور جدی خودداری کرد.

🌊 هنگام شنا در دریا ،هرگز نباید با اتکا به تیوپ و سایر وسایل بادی به دریا رفت.

🌊 به مجرد احساس سرما،خستگی و یا هرگونه احساس ناراحتی بایستی بلافاصله از آب خارج شد.

🌊 آموزش شنا از سنین خردسالی و یا دست کم فراگیری اصول پایه شناوری در آب ،همچنین آشنایی با اصول ایمنی آب ،از اهم موارد پیشگیری از غرق شدگی در آب می باشد.

🌊 بعضی بناها مانند موج شکن ،اسکله ،دیواره ساحلی ،دیواره های سنگی که به منظور مقابله با پیش روی آب دریا احداث می شود،به طور معمول و به خودی خود ایمن هستند،اما در مواردی مثل امواج بزرگ کوبنده ،عبور کشتی ها . قایق ها ،جریان های قوی زیرآب ،موج های شکافنده ،تغییر ناگهانی عمق آب و غیره می توانند باعث جراحت ،خفگی و مرگ شوند.

 

بنابراین ؛

- نباید در اطراف و نزدیکی این گونه بناها شنا کرد.

- هرگز نباید از این گونه بناها بالا رفت ،پرید و یا شیرجه رفت.

- هنگام عبور از روی سطوح خیس یا ناهموار این گونه بناها ،بایستی حداکثر احتیاط و مراقبت را اعمال کرد ،یعنی باید به آهستگی و با احتیاط کامل گام برداشت.

- چنانچه در اطراف این گونه بناها ،علائم هشداردهنده و تابلو های حاوی توصیه های ایمنی نصب شده است ،بایستی به دستورات آنها به طور کامل عمل کرد.

 

نجات غریق؛

چنانچه شخصی در حال غرق شدن است،بدترین عکس العمل آن است که بی مهابا به آب زد و به سمت شخص یاد شده شنا کرد.این عکس العمل اشتباه و به شدت خطرناک به طور معمول ،نه تنها باعث نجات آن شخص نمی شود ،بلکه پس از غرق شدن شخص کمک کننده ،تنها نتیجه ی آن افزایش تعداد تلفات می باشد.!

🔺 باید توجه داشت ،فقط بعد از آموزش های لازم ،حضور در کلاس های ویژه و طی دوره های متعدد ،همچنین تمرین های عملی و موفقیت در آزمون های مربوطه می توان به

عنوان "ناجی غریق"به کمک حادثه دیدگان شتافت. بنابراین انجام این گونه امور حتی در صورت آشنایی کافی به فن شنا ،از عهده افراد عادی خارج است.

🔹 در صورت مشاهده شخصی که در حال غرق شدن می باشد ،بایستی به ترتیب زیر عمل کرد:

 

*آخرین محلی که شخص مذکور را دیده اید،بخاطر بسپارید.

*از دیگران کمک بخواهید ،به ناجی غریق مراجعه کرده و به فوریت وی را در جریان امر قرار دهید.

*از وسایل نجات استفاده کنید به ویژه چنانچه در فاصله به نسبت کمی تا آن شخص قرار دارید و بعضی وسایل نجات مثل"حلقه نجات"یا هرنوع وسیله شناور دیگر در دسترس است ،آن را به سمت او پرتاپ کنید.

*از تکنیک های نجات غریق ،بدون درگیر شدن مستقیم با شخص مذکور استفاده نمایید.


بنابراین:

- در حالی که از نقطه اتکای قوی و مناسب استفاده می نمایید به وسیله ی استفاده از یک میله یا چوب بلند ،شخص نزدیک به غرق شدن را نجات دهید .

-در حالی که درون آب قرار گرفته اید و زیر پای محکم دارید،تکه الوار بلند یا سایر اجسام شناور و مناسب را به سمت شخص در حال غرق شدن بفرستید و بدون ان که به سمت وی قدم بردارید او را به سمت خود بکشید .

- همچنان که قبلا اشاره شد وسیله نجات مثل حلقه نجات و یا هر وسیله شناور دیگر را به سمت شخص نزدیک به غرق شدن پرتاپ کنید .

- چنانچه قایق دارید به سمت شخص مذکور پارو زده قایق را از انتهای آن در دسترس او قرار دهید .

- چنانچه به فن شنا کاملا مهارت دارید همچنین شرایط جسمانی و شرایط محل حادثه اجازه می دهد و به ویژه شخص نزدیک به غرق شدن در فاصله کمی تا شما می باشد به سمت وی شنا کرده یک حوله پارچه یا طنابی که همراه خود دارید و یک طرف آن را در دست گرفته اید،به شخص نزدیک به غرق شدنپرتاپ کنید تا از طرف دیگر آن را بگیرد در این حالت بدون آنکه به وی نزدیک شوید و یا اجازه دهید تا شما را بگیرد به سمت خشکی شنا کنید.

توجه داشته باشید در تمام موارد اضطراری سرعت عمل بایستی با دقت عمل همراه باشد تا به ویژه عکس العمل های اشتباه که تنها بر وخامت اوضاع خواهد افزود ،اجتناب شود.همچنین مثل سایر موارد نجات ،فرد نجات گر در درجه اول بایستی ایمنی خود را در نظر داشته باشد و با در نظر گرفتن بهترین شرایط ایمنی وارد عمل شود.

شاهرخی / روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم آباد


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0